balenie potravin ekologicky

Plastové krabičky na jedlo sú vec, s ktorou sa dennodenne stretávame a vo väčšine domácností sú voľbou číslo 1 na skladovanie potravín v chladničke.

Ak však hľadáte ekologickejšiu alternatívu a sklenené dózy vám zaberajú priveľa miesta, máme pre vás riešenie - voskové včelie obaly. Táto forma balenia jedla je oveľa ekologickejšia a šetrnejšia aj k vášmu zdraviu.

Plastové krabičky na jedlo sa rýchlo opotrebujú a následne sa v prírode rozkladajú roky. Naopak, voskový papier je vyrábaný iba z prírodných látok, ako sú včelí vosk, živica, jojobový alebo kokosový olej. Okrem toho, že neškodia prírode, všetko sú to prírodné konzervanty, ktoré udržia vaše jedlo čerstvé bez toho, aby sa zaparilo. Obaly z včelieho vosku sú priedušné a odvádzajú vlhkosť

Včelie obaly, voskové obrúsky, voskové papiere alebo voskové obaly. Niekoľko pojmov označuje jeden produkt, a to bavlnené alebo ľanové obrúsky napustené včelím voskom, prípadne olejmi alebo živicou. Vďaka tomuto “povoskovaniu” sa látka stane nepriepustná, pevnejšia. Teplom pod rukami vosk mäkne a tak môžete voskový obrúsok podľa potreby tvarovať.   

Voskové obrúsky (papiere) sú vhodné na balenie zeleniny, ovocia alebo napríklad na zabalenie desiaty vašim malým ratolestiam napríklad do školy. Už žiadne plastové krabičky a dózy, ktoré produkujú oveľa viac odpadu. Voskové obrúsky sú antibakteriálne, nezávadné, paropriepustné, prírodné a zero-waste. A čo je najlepšie, dokážu nahradiť plastovú fóliu, sáčok alebo krabičku

Voskový papier jedlo nezafarbí, ale jedlo môže zafarbiť voskový papier, napríklad, ak ide o výraznejšie potraviny, akými je napríklad cvikla, červené ovocie alebo surové mäso, ktoré je lepšie dať do misky a tak ho zakryť voskovým papierom a nebaliť ho iba do papiera. Tieto suroviny sa baliť do voskového papiera neodporúča, no netvrdíme, že to nie je možné, iba to papier trošku zafarbí, čo viete často napraviť studenou až vlažnou vodou.

Ide o včelí produkt z vosku, preto je rozdiel v tom, ak doň balíte teplé či studené jedlo. Teplo na vosk pôsobí a papier môže jemne pustiť žltosť do vášho pokrmu alebo zmeniť tvar, samozrejme, vosk nie je nijako škodlivý, takže sa nemusíte obávať toho, aby to bolo nejako vášmu zdraviu nebezpečné, je to lepšia a ekologickejšia forma balenia jedál ako plastové krabičky.

Ak vám voskový papier doslúži a vidíte na ňom už známky nefunkčnosti, pokojne ho viete zrecyklovať alebo zužitkovať vo vašom alebo inom komposte, kde sa pekne prirodzene rozloží. Dokonca tieto voskové papiere odporúča používať aj Úrad verejného zdravotníctva, ktorý naše včelie obaly na zabalenie potravín odobril a schválil pre priamy styk s potravinami.

Ekologické obaly na balenie potravín z včelieho vosku a bavlny

Veľké zmeny v ekologickom zmýšľaní si vyžadujú množstvo malých krokov. Voskový obal na potraviny môže byť jedným z nich.

Viac o voskových obaloch