Ako sa starať o voskové obrúsky

Dobré jedlo si zaslúži dobrú starostlivosť - a tým, že svojmu voskovému papieru venujete trochu starostlivosti, bude váš obľúbený obal na jedlo k dispozícii vo vašej kuchyni po dlhú dobu. Čistenie voskového obalu je rýchle a jednoduché.

Postupujte podľa nášho návodu krok za krokom.

 

Krok 1: Opláchnutie

Opláchnite svoj voskový obrúsok v studenej alebo vlažnej vode. Nezabudnite vodu otestovať prstom, aby ste vedeli, že nie je príliš horúca. Horúca voda by mohla váš papier poškodiť. Ak je voskový obrúskok čistý, môžete ho dať vyschnúť.

Ak nie, pokračujte krokom 2.

Pozor! Zaistite tiež, aby váš obal nebol v dosahu iných zdrojov tepla, ako sú sporáky a mikrovlnné rúry, aby sa vosk neroztopil.

 

Krok 2: Čistenie voskového obrúsku

Ak máte na obale lepivé zvyšky jedla alebo nepoddajné omrvinky, možno budete chcieť voskové obrúsky jemne vydrhnúť, aby ste sa zbavili všetkej špiny.

Použite ruku alebo špongiu spolu s trochou ekologického mydla na riad a dbajte na to, aby čistenie nebolo príliš drsné - prácu zvládnete iba malým tlakom.

 

Krok 3: Sušenie voskového obrúsku

Osušte svoj voskový obrúsok prehodením cez stojan na sušenie alebo kdekoľvek máte priestor. Pri sušení sa vyhýbajte horúčave, inak sa môže vosk roztopiť a papier sa zničí.

 

Krok 4: Uskladnenie voskového obrúsku

Voskový obal uložte na čisté a chladné miesto a môžete ho používať znova a znova a znova! Papier môžete uskladniť zložený v zásuvke, v košíku na pulte, alebo v chlebníku.

Nezabudnite, že voskový obrúsok musí byť chránený pred teplom.

 

Krok 5: Kompostovanie voskového obrúsku

Voskový obrúsok vydrží pri správnej starostlivosti a pravidelnom používaní až rok. To, že obalu končí doba používania si všimnete, keď bude tenký a mäkký a ťažko sa bude tvarovať a lepiť.

Vtedy je čas svoj voskový obrúsok nakrájať na pásy a pridať na hromadu kompostu alebo ho môžete použiť ako prírodný a efektívny štartér ohňa.

Ekologické obaly na balenie potravín z včelieho vosku a bavlny

Veľké zmeny v ekologickom zmýšľaní si vyžadujú množstvo malých krokov. Voskový obal na potraviny môže byť jedným z nich.

Viac o voskových obaloch