obnova voskového obalu

Opotrebovanie voskového obrúska je normálna vec - nie je to chyba výroby. Niekedy sa voskové obrúsky pokrčia, popraskajú alebo sa začne odlupovať vosková vrstva. Pri častom používaní sa to stáva.

Nevyhadzujte poškodený voskový obrúsok.

Dokážete si ho jednoducho opraviť a predĺžiť tak životnosť.

Popraskaný voskový obrúsok si môžete opraviť dvoma spôsobmi - metódou žehlenia alebo použitím kuchynskej rúry. V oboch prípadoch budete potrebovať pergamenový papier alebo papier na pečenie, ktorý možno máte doma.

 

Ako vyžehliť popraskaný voskový obal?

Voskový obal vložte medzi dva kusy papiera na pečenie. Ten ochráni vašu dosku na žehlenie aj žehličku pred voskom. Žehličkou vyhladíte voskový obrúsok a opravíte praskliny. Žehlite na nižších teplotách a podľa potreby pridávajte.

Po vyžehlení voskový obrúsok odlepte a zaveste ho na niekoľko minút, kým nevychladne.

Ak zistíte, že sa voskový obal začne lepiť na pergamenový papier (papier na pečenie) a ľahko sa neodlepuje, skúste žehliť po menších častiach a postupne ich odlepujte. Nechajte ich vychladnúť a až neskôr pokračujte na ďalšiu časť.

Keď voskový obrúsok chladne, môže silno držať na papieri na pečenie a môže byť ťažké odlepiť ho. Preto je dôležité odstrániť obrúsok hneď po prežehlení, ešte za tepla.

 

Popraskaný voskový obrúsok môžete “upiecť” v rúre - ako na to?

Rúru predhrejte na veľmi nízku teplotu, cca 90 °C. Voskový obal položte na plech pokrytý papierom na pečenie. Plech vložte do rúry na pár minút. Stačí 3 - 5 minút. Po vytiahnutí plechu voskový obrúsok okamžite stiahnite z papiera na pečenie, inak sa pri chladnutí prilepí.

Ak by sa to stalo, nevadí - vložte plech opäť do rúry. Po stiahnutí papiera nechajte voskový obal vychladnúť zavesený tak, ako keď ho sušíte.

 

Oba spôsoby máme odskúšané a fungujú.

Proces zohrievania voskového obalu, či už žehličkou, alebo rúrou, vám pomôže napraviť poškodenie, pretože opäť rozloží voskovú zmes na povrchu obrúsku.

Životnosť voskového obalu sa tak predĺži a vy môžete ďalej skladovať potraviny zdravo a ekologicky.

Keď životnosť voskového obrúsku úplne skončí, nehádžte ho do smetí. Nastrihajte ho do kompostu.

Ekologické obaly na balenie potravín z včelieho vosku a bavlny

Veľké zmeny v ekologickom zmýšľaní si vyžadujú množstvo malých krokov. Voskový obal na potraviny môže byť jedným z nich.

Viac o voskových obaloch