spoznajte voskové obrúsky

Voskové papiere sa predávajú ako ekologickejšia alternatíva k potravinovej fólii na jedno použitie. Utierky napustené voskom sú opakovane použiteľné a tvarovateľné, takže sa do nich dajú zabaliť rôzne potraviny.

A ak sa o nich bude správne starať, môžu vám vydržať mesiace, čo vo finálne prispeje k tvorbe menšieho množstva odpadu a ušetrí vám to nemalé výdavky za fólie a sáčky na jedno použitie.

 

Voskový obal, voskové obrúsky, voskový papier, obal zo včelieho vosku...

Množstvo názvov pre jednu vec. Papier z včelieho vosku je materiál na balenie potravín pozostávajúci z textílie potiahnutej voskom a olejmi, najčastejšie bavlny. Vyrába sa nalievaním bavlny potravinárskym včelím voskom, živicou, kokosovým olejom a jojobovým olejom. Voskový obrúskok je tvarovateľný a lepí sa sám na seba.

Môže byť teda tvarovaný okolo nádob, potravinárskych výrobkov alebo priamo kusov potravín.

Obal z včelieho vosku je opakovane použiteľnou a udržateľnou alternatívou k plastovému obalu a fóliam na jedno použitie. Skladovanie potravín v obale zo včelieho vosku predlžuje ich živnosnosť. Ak by voskové obrúsky používali všetci, dokázali by sme čeliť environmentálnym problémom, ako sú znečistenie plastami a potravinovým odpadom.

 

Na čo sa používajú voskové obrúsky?

Hlavné použitie papiera zo včelieho vosku je konzervácia potravín v domácnosti. Je priedušný a umožňuje potravinám zostať dlhšie čerstvé, čo znižuje plytvanie potravinami. Po každom použití je možné obal z včelieho vosku umyť a vysušiť na vzduchu.

Voskový obrúsok zvyčajne stratí priľnavosť po jednom roku. Keď prestane držať, možno ho kompostovať.

Približne 1,3 miliardy ton potravín ročne sa pokazí a vyhodí, čo vedie k finančným stratám a k významnému zaťaženiu životného prostredia. Voskové obrúsky dokážu predĺžiť životnosť potravín a tým môže znížiť plytvanie potravinami, pretože je vyrobený z priedušných materiálov, ktoré umožňujú, aby potraviny ostali dlhšie čerstvé.

Ako je to možné?

Voskové obrúsky májú potenciál znižovať plytvanie potravinami vďaka svojim antimikrobiálnym vlastnostiam. Môžu byť riešením, ak sa chcete zbaviť potravinovej fólie. Nie je však vhodný na zakrytie surového mäsa a potravín pre kojencov.

Ekologické obaly na balenie potravín z včelieho vosku a bavlny

Veľké zmeny v ekologickom zmýšľaní si vyžadujú množstvo malých krokov. Voskový obal na potraviny môže byť jedným z nich.

Viac o voskových obaloch